Festival international des cinémas d'Asie w Vesoul (Vesoul International Film Festival of Asian Cinema) to najstarszy w Europie festiwal kina azjatyckiego – jego pierwsza edycja odbyła się w marcu 1995 roku.
Festiwal, znany także w skrócie jako FICA Vesoul, prezentuje szerokie spojrzenie na Azję. Program 23. edycji (7-14 lutego 2017) obejmuje kino Dalekiego i Bliskiego Wschodu, a także sekcję kina gruzińskiego, z założenia znajdującego się pod wpływami tradycji Azji i Europy.
Dwie sekcje konkursowe to portrety współczesnej Azji nakreślone przez twórców filmów fabularnych i dokumentalistów. W konkursie fabularnym znalazło się 9 tytułów z Chin, Indii, Indonezji, Iranu, Iraku, Japonii, Korei Południowej oraz Tajwanu prezentowanych jako europejskie lub francuskie premiery.
Konkurs dokumentów to 8 filmów z Kambodży, Chin, Korei Południowej, Gruzji, Indii, Kirgistanu, Filipin i Wietnamu, dla których wspólnym tematem jest poszukiwanie dialogu między Wschodem a Zachodem.
Znacząca część programu to kino japońskie – w tym roku prezentowane w sekcjach Japanimation oraz kulinarnej (Japanese Food Movies), w której znalazły się klasyki takie jak "Tampopo" Juzo Itamiego i "Jesienne popołudnie" Yasujiro Ozu, a wśród nowych tytułów – "An" Naomi Kawase czy "Hana’s Miso Soup" Akune Tomoakiego.
Tampopo, reż. Juzo Itami
Jedna z retrospektyw w tegorocznym programie dedykowana jest kinu Sri Lanki, prezentująca kompleksowe spojrzenie na historię tej kinematografii poprzez dzieła najważniejszych mistrzów. Sekcję otworzy film "Rekava" (Line of Dinasty, 1956) w reżyserii Lestera Jamesa Periesa – uchodzącego za ojca współczesnego lankijskiego kina. Klasyk z 1956 roku jest pierwszym filmem portretującym Sri Lankę w realistyczny sposób, zrealizowanym w naturalnej scenerii i przy udziale nieprofesjonalnych aktorów. Sekcja obejmuje 13 tytułów, ukazując zmieniający się kraj i kinematografię od lat 50. do czasów obecnych.
Pełny program
Kalendarz projekcji